A Szegedi Regionális Hulladékkezelő Telep (a továbbiakban: Telep) Szeged Megyei Jogú Város közigazgatási területén, külterületen a városközponttól 9 km-re, a lakott terület határától kb. 3 km-re északra fekszik.
A Telep létesítményei a Szeged és Sándorfalva között futó 4519 sz. műúttól K-re 500-1300 m-es távolságban helyezkednek el.
A korábban a Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. üzemeltetésébe tartozó Telepet a Szegedi Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. 2016. évtől kezdődően üzemelteti.
A dél-alföldi térségben keletkező települési szilárd, nem veszélyes hulladék ártalommentes elhelyezése (TEÁOR’08 38.21 nem veszélyes hulladék kezelése, ártalmatlanítása) a Telepen történik mely telephelyen a 314/2005. (XII. 25.) Korm. Rendelet 2. sz. melléklet 5.4 pontja szerinti hulladékkezelési tevékenységet folytatunk (nem inert hulladéklerakó üzemeltetése 10 t/nap kapacitáson felül, vagy 250.000 tonna teljes befogadó kapacitáson felül).
Az egységes környezethasználati engedély alapján a Telepre beszállított, elkülönítetten gyűjtött, hulladékok előkezelésen/kezelésen esnek át, a tovább nem hasznosítható hulladékok a környezetvédelmi előírások figyelembe vételével deponálásra (ártalommentes elhelyezésre) kerülnek.
Társaságunk a Telepre beérkező inert hulladékokat az Építési-, bontási hulladék feldolgozó üzemben, a zöld hulladékokat a Komposztáló üzemben, a csomagolási hulladékokat a Válogató üzemben kezeli, mely kezelések eredményeként termék, technológiailag hasznosítható, illetve hasznosításra alkalmatlan másodlagos hulladék keletkezik.
Megnevezés | Cím: | KTJ |
Lerakó (depónia) | 6728 Szeged, Komposztáló út 7. (HRSZ:01207/28) | 101616697 |
Válogató üzem | 6728 Szeged, Komposztáló út 6. (HRSZ:01207/76, 01207/75) | 100303347 |
Biogázhasznosító üzem | 6728 Szeged, Komposztáló út 16. (HRSZ:01207/85) | 101946354 |
Csurgalék- és szennyvíztisztító üzem | 6728 Szeged, Komposztáló út 9. (HRSZ:01207/87) | 101946398 |
Építési és bontási hulladékfeldolgozó üzem | 6728 Szeged, Komposztáló út 14. (HRSZ:01207/84) | 101946365 |
Komposztáló üzem | 6728 Szeged, Komposztáló út 18. (HRSZ:01207/86) | 101946343 |
Mechanikai előkészítő | 6728 Szeged, Komposztáló út 12. (HRSZ:01207/88) | 102474632 |
IPPC KTJ | 102431543 |
Társaságunk a közszolgáltatással nem érintett hulladékok esetében a Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Osztálya által kiadott, hatályos, egységes környezethasználati engedélyében foglalt hulladékok átvételére jogosult.
Lakossági ügyfeleink, Közületi partnereink a Szegedi Regionális Hulladéklerakó Telep üzemegységeinek, lerakóhelyeinek, szolgáltatásait, néhány kivételtől eltekintve, a mindenkor hatályban lévő (weblapon közétett) díjszabás megfizetése mellett, a hulladéklerakással, valamint a hulladéklerakóval kapcsolatos egyes szabályokról és feltételekről szóló 20/2006. (IV.5.) KvVM rendelet 10. §-ában, a jogalkotó által, meghatározott előírásoknak való megfelelés esetén (alapjellemzés és megfelelőségi vizsgálat megléte) vehetik igénybe.
Állandó, közületi, partnereink számára „Hulladékelhelyezési-szerződés” megkötése mellett lehetőséget biztosítunk az elhelyezési díj átutalással történő kiegyenlítésére.
Regionális Hulladéklerakó Telep érvényben lévő hulladék-elhelyezési díjait az ÁRAINK MENÜPONT alatt megtekintheti.
Amennyiben a mérlegházba dolgozó, illetve minősítő munkatárs félrevezetése / vagy figyelmeztetéseik figyelmen kívül hagyása révén kerül veszélyes hulladék a Telep valamely üzemegységébe, a Beszállító anyagi felelősséggel tartozik a környezeti veszélyeztetés elhárításáért.
Az ISPA/KA támogatásból épült Szeged, Sándorfalvi úti 20/2006. (IV. 5.) KvVM rendelet szerinti B3 típusú települési szilárd hulladéklerakó a 2007-ben lezárt, rekultivált korábbi depónián található. A korábbi depónia 1984-től üzemelt.
A lerakó főbb műszaki jellemzői:
A bővített válogató csarnok alapterülete: 2870 m2.
A bővített rendszer kapacitása 2,5 tonna/üzemóra
A lakossági szelektív hulladékgyűjtés keretében begyűjtött sárga edényes szelektív hulladék, illetve a gyűjtőszigeteken, hulladékgyűjtő udvarokban begyűjtött szelektív hulladék (műanyagok, papír, fém az üveg kivételével) a mérlegelést követően, a hulladék fizikai megjelenési formája miatt „ömlesztve” kerül átmeneti tárolásra a válogatócsarnok épületében.
A hulladék a zsákfeltépőbe, majd szállítószalagra kerül, amely a ballisztikus szeparátorra továbbítja a hulladékot.
A ballisztikus szeparátoron áthaladó hulladék, melynek feladata, hogy a feldolgozandó hulla-dékot fajsúlyuk és formájuk alapján egyidejűleg válassza szét (2D/3D), egy ferde felületű, több hosszanti részből álló rázóasztal segítségével a lejtő aljára a nehezebb „gurulósabb”, másik végére pedig a könnyebb „laposabb” anyagot válogatja.
A könnyebb anyagokat a lejtőn felfelé kényszeríti, míg a feladattal megbirkózni nem tudó rész az emelkedő alján esik le.
Felhordó szalag segítségével jut tovább a hulladék az optikai válogató rendszerbe, amellyel az előre beprogramozott anyagokat tudjuk szétválogatni (Pl.: PET, társított italos doboz, stb.).
Ezek után kerül a már előválogatott hulladék a válogató szalagra, ahol megtörténik a kézi válogatás az előre meghatározott tiszta, újrahasznosítható anyagfajtákra.
A szalag végén helyezkedik el mágneses leválasztó, amely a mágnesezhető fémek leválogatását végzi el.
A leválogatott hulladékok a válogató kabin alatt elhelyezkedő, úgynevezett „boxokba” kerülnek. Egy-egy box megtelte esetén, az abban felhalmozott, már homogén anyag, munkagép illetve kézi erő segítségével a bálázó gép felhordó szalagjára, majd onnan a bálázó gépbe kerül.
A válogatást nem igénylő (homogén) hulladékok (karton, újságpapír gyűjtő akcióból származó papír, ipari termelésből származó papír) közvetlenül a bálázó gép felhordó szalagjára, majd a balázó gépbe kerülnek.
Az elkészült bálák mérlegelés és minősítési folyamata után tárolásra kerülnek a csarnokban, vagy az az előtti területen, egy 15 m x 25 m alapméretű (375 m2) fedett bálatároló sátorba.
Még egy azonos méretű bálatároló sátrat is kialakítottunk a hasznos hulladék megfelelő tárolására a hulladékkezelő telep északkeleti oldalán.
A kezelést, előkezelést nem igénylő hulladékok fogadása, tárolása szintén a válogató csarnok előtt, egy betonozott felületen, frakciónként történik.
A térségben a lakossági, közterületi, mezőgazdasági, kertészeti erdészeti tevékenységből származó zöld hulladék, a városi szennyvíztelepen keletkező víztelenített stabilizált szennyvíz-iszap, szennyvíztelepen keletkező víztelenített szennyvíziszap kezelése és újra hasznosítása érdekében egy zárt bokszos komposztáló telep valósult meg a szükséges csarnoképületekkel, berendezésekkel, anyagmozgató gépekkel együtt.
Az üzem teljes területe 26.000 m2, kapacitása 47.203 t/év a hatályos egységes környezethasználati engedélynek megfelelően.
A létesítmény három – H alakban összeépített – csarnokban nyert elhelyezést 6000 m2 területen.
Mindhárom csarnok nagy fesztávú, acélpilléres, egyedi acél rácsos tartó szaruzatú szerkezet, melynek homlokzatképzése és héjazata Lindab trapézlemezzel történt.
A Telep területére beérkező építési-bontási hulladék az Építési-, bontási hulladék feldolgozó üzembe kerül, ahol mechanikai kezelést követően típusvizsgálati bizonyítvánnyal rendelkező termék, illetve hasznosításra alkalmatlan másodlagos hulladék keletkezik belőle.
A kezelőterület területe 2012-ben 3.500 m2-el betonburkolattal kibővítésre került.
A kezelhető hulladékok mennyisége folyamatos üzem mellett 1 műszakban 61 000 t/év
A beérkező építési törmelék a burkolt kezelőterületen, fajtánként elkülönített halmokban, ömlesztve kerül tárolásra.
Az üzemben egy úgynevezett pofás törő (mérete: 800 mm x 550 mm) üzemel, mely alkalmas az építési, bontási hulladékok feldolgozására, külső energiaforrástól függetlenül.
A berendezés névleges kapacitása 50 t/h.
Az anyagfeladás kanalas rakodóval, illetve szállítószalaggal történik, az összetört anyagot oldalperemes szállítószalag továbbítja.
Az összetört és osztályozott törmelék támfallal körülvett „bunkerben” kerül frakciónként elhelyezésre.
Az üzemben három méretű aprított követ állítanak elő, mely kitűnő alapanyag az építőipar számára útépítéshez és betonadalékként.
0-16mm 16mm-32mm 32mm felett
Depóniagáz hasznosító rendszer esetén meg kell különböztetni a lezárt lerakó és a jelenleg működő lerakó biogáz gyűjtését és hasznosítását.
A gyűjtő vezetékek terepszint felett kerülnek elhelyezésre, 0,2 %-os eséssel, így víztelenítő funkciót is ellátnak. A telepített gyűjtővezeték hossza: 430 m.
A hulladéklerakó telepen keletkező gáz összetétele az adott bomlásban lévő szerves anyag összetételétől és a bomlási állapottól függően változik.
A biogáz üzem területére illetékteleneknek belépni tilos, az üzem 24 órás felügyelete biztosított!
A csurgalékvíz-, és szennyvíztisztító telep egy több rekeszből álló, vasbeton műtárgy és a hozzátartozó acélszerkezetű vázra szerelt üvegtáblás felépítményű épülettel.
A műtárgy működése egy eleveniszapos, élő (növényi gyökér) biofilm-hordozókkal intenzifikált, kaszkádrendszerű, biológiai tisztítási technológián alapul.
Szennyvíztisztítási kapacitása: Q= 120 m3 / nap, Qh = 5 m3 /óra.
Csurgalékvíz tározó nem létesült.