Szennyvíz- és csurgalékvíz tisztító telep


A KEHOP-3.2.1-15-16-00006 azonosítószámú projekt részeként kialakításra került egy fordított ozmózis elvén (továbbiakban: RO) működő zárt rendszerű víztisztító berendezés a Szeged 01207/88 hrsz.-ú területen.

Ebben a zárt rendszerű tisztító műben kerül előkezelésre, folyamatos üzemvitel mellett, a Regionális Hulladékkezelő Központ területén keletkező csurgalék, csapadék, és résfalvizek a jelenleg hatályos, egységes szerkezetű vízjogi üzemeltetési engedély alapján.

A beérkező vizekből a homokszűrőn és a több fokozatú membránszűrőn áthaladva szűrletvíz (tisztított víz vagy permeátum) és koncentrátum keletkezik.

  • Nyersvíz kezelő kapacitás (névleges): 100 m³/d (Q24 = 4,58 m³/h)
  • Permeátum termelés (névleges): 50 m³/d (Q24 = 2,3 m³/h)
  • Koncentrátum termelés (névleges): 50 m³/d (Q24 = 2,3 m³/h)
  • Kihozatal (névleges): 50%

Tisztítási folyamat:

Nyersvíz előkezelés

  • Nyersvíz savadagolás (pH érték beállítása sav adagolásával)
  • Nyersvíz feladás (feladószivattyúval)
  • Homokszűrés (nagyobb méretű lebegőanyagok eltávolítása, a párhuzamos szűrőoszlopokban telepített homokszűrőkkel)
  • Gyertyás szűrés (finomszűrés mikroszűrőkkel, előtte kirakódásgátló szer adagolásával)

Első RO fokozat

A lebegőanyag eltávolítását követően, az összes fő paraméter (hőmérséklet, nyomás, vezetőképesség és hidraulikai átfolyás) önműködő ellenőrzése mellett a csurgalékvíz a membrán modulokba érkezik, ahol a szennyeződések túlnyomó része eltávolításra kerül.

A fordított ozmózisú rendszer első lépcsője a Csurgalékvíz Lépcső.

Az első lépcső tisztított vize (szűrlet vagy permeátum) közvetlenül a második RO lépcsőre kerül, amit Permeátum Lépcsőnek nevezünk.

Az első lépcső koncentrátuma hulladékvíznek minősül, mely egy koncentrátum tároló medencében kerül elhelyezésre.

Második RO fokozat

A második RO fokozaton a rendszer az RO2 előtti nyomást igyekszik állandó értéken, 1,35 bar körül tartani.

A fordított ozmózishoz szükséges nyomást a booster szivattyú biztosítja.

A kihozatalt 90% körül tartja fojtószelep segítségével.

Az RO-2 permeátuma megfelelő vízminőség esetén a permeátum tartályba kerül, nem megfelelő vízminőség esetén egy szelep nyitásával a CIP-tartályba, majd hulladékvízként kiadásra kerül.

Az RO-2 koncentrátumát visszairányítják a homokszűrők elé szelep segítségével, ezzel javítva a rendszer összeskihozatalát.

Lehetőség van az RO-2 koncentrátum CIP tartályba irányítására is.

Permeátum (tisztított víz) utókezelés

  • Lúg adagolás: ezzel a permeátum lecsökkent pH értékét újra a semleges tartományba lehet emelni
  • Permeátum tárolás és irányítás, konténerből történő kiadás: ha a permeátum minősége megfelelő és a tartályban a vízszint elérte a második vezérlési szintet, elkezdődik a tisztított víz kiadása a szűrletvíz tároló aknába
  • pH semlegesítés mészkő őrlemény tölteten: a tisztítástechnológia részeként letelepítésre került 2 db GAC tartály, melyre a permeátum rávezetés akkor történik, ha az elfolyó víz szulfid és mikroszennyező tartalma magas
  • Ioncserélő: ha az elfolyó víz ammónium tartalma magas, lehetőség van az ioncserélő alkalmazására

A kibocsátani kívánt tisztított vízből történő mintavételre a konténer belső részén, annak közepén található mintavételi csap szolgál (EOV X: 107 777, EOV Y: 734 305) elsődlegesen, ugyanakkor a berendezés több pontján lehetőség nyílik a vízminőség ellenőrzésére.

Az elfolyó permeátum minőségének ellenőrzésére az alábbi mintavételi helyek alkalmasak:

  • VM9001: pH semlegesítés utáni permeátum
  • VM9006: mészkő szűrés utáni permeátum
  • VM9012: ioncserélő utáni (kivezetés előtti) permeátum

Permeátum elvezetés:

A csurgalékvíz tisztító berendezésből kiadott tisztított víz (szűrletvíz vagy permeátum) az 50 m³ hasznos térfogatú földalatti vasbeton tároló tartályba kerül.

A tározóból a szűrletvíz gravitációs kivezetéssel a burkolt árokba kerül, majd tovább halad a Rózsa tanyai csatorna 0+757 km sz.→ Fertő-Szikhalmi csatorna 0+985 km sz. → Baktó MÁV melletti csatorna 1+600 cskm sz. →Szillér-Baktó-Fertői főcsatorna 6+640 cskm sz. →Tápéi főcsatorna 0+058 cskm sz. → Tápéi szivattyútelep →Tisza folyó 174,75 fkm felé.

Elvezetendő tisztított víz mennyisége: max.90m³/nap (1,15 l/s)

A permeátum portalanításra, locsolásra nem felhasználható!

A permeátum felszíni vízbe (Rózsa tanyai csatorna) való bevezetésének környezeti hatásait ellenőrizni kell a bevezetési pont feletti és alatti, felszíni vízből történő, vízminták akkreditált laboratóriumi vizsgálatával.

Ehhez meghatározott mintavételi helyek:

Felszíni vízminta-vevőhely a bevezetés feletti helyen:

  • EOV X = 108 065 m
  • EOV Y = 734 695 m

Felszíni vízminta-vevőhely a bevezetés alatti helyen:

  • EOV X = 107 666 m
  • EOV Y = 734 718 m

Koncentrátum elvezetés:

A víztisztítási folyamat során keletkező koncentrátum egy 400m³-es koncentrátum tárolóba kerül, mely a továbbiakban tartálykocsival, tengelyen kerül felszállításra, a depóniára.

A koncentrátum-tároló a korábbi élőgépes tisztító mű iszapágy tárolójából került kialakításra úgy, hogy a 4 rekeszes vasbeton műtárgyat HDPE fóliával bélelték ki.

Tisztítórendszer (CIP)

A fordított ozmózis folyamat során a nagy nyomás következtében a membránokon szennyezőanyag lerakódások keletkeznek, melyeket időnként el kell távolítani a hosszútávú hatékonyság, és működőképesség érdekében.

Ezzel az úgynevezett CIP-rendszerrel az RO-1 és RO-2 fokozat membránjai savas vagy lúgos kémhatású vegyszerrel tisztíthatók.



Szeged Megyei Jogú VárosSASMob